Porównaj (0)

Telewizja przemysłowa - dawniej, a dziś

Telewizja przemysłowa - dawniej, a dziśZanim pojęcia takie jak monitoring wizyjny czy wideonadzór na dobre wpisały się do słownika branży systemów zabezpieczeń, to najczęściej używanym określeniem była telewizja przemysłowa. Telewizja przemysłowa (CCTV) jako proste tłumaczenie zwrotu z języka angielskiego oznacza nic innego, jak zamknięty obwód telewizji (Closed Circuit TeleVision).

Określenie to nie powinno nikogo dziwić, szczególnie gdy spojrzymy wstecz na ówczesną charakterystykę i budowę systemów monitoringu. Stanowiska dozoru, a na nich telewizory/monitory typu CRT które zajmowały znaczną część biurka. Do tego pokaźnych rozmiarów rejestrator dla kamer analogowych, wysłużony pulpit sterowniczy i pracownik ochrony.

 

Rozwój i postęp systemów CCTV

Mimo dobrej optyki samych kamer problem dawnych systemów monitoringu wizyjnego stanowiła odległość na jaką transmitowany był obraz, a niekiedy obraz i dźwięk. Wynikało to z możliwości samych urządzeń, jak i użytych przewodów w postaci kabli koncentrycznych wraz z wtyczką BNC. Postęp technologiczny znacząco usprawnił możliwości analogowych systemów telewizji przemysłowej. Stosowanie lepszych urządzeń, wzmacniaczy sygnału pozwoliło poprawić jakość i zasięg sygnału zachowując obecną już w obiekcie instalację. Pojawiły się też rozwiązania z wtykami RJ45, UTP oraz transformatory video pozwalające uzyskać uniwersalność obecnych instalacji. Znaczny postęp w rozwoju monitoringu nastąpił w momencie przejścia z technologii analogowej cechującej się niską rozdzielczością obrazu, na analogową z rozszerzoną rozdzielczością (AHD / UHD). Warto mieć na uwadze, że wykorzystując klasyczny kabel koncentryczny przy popularnej technologii HD-CVI, oferowana rozdzielczość może wynosić nawet 4Mpx. Jeżeli chodzi o bezprzewodowy przesył obrazu i dźwięku, to jest on możliwy za pośrednictwem sygnału Wi-Fi, choć takie rozwiązanie wbrew pozorom nie jest idealne. Przy takiej transmisji sygnału bardzo dobrze spisuje się połączenie kamer IP z mostem transmisyjnym ubiquiti loco.

 

Telewizja przemysłowa - dawniej, a dziś

Transformator video BCS-ATRV4/I

 

Archiwizacja materiału wideo

Proszę pamiętać też o... archiwizacji obrazu i dźwięku. Magnetowidy stosowane w CCTV, a w nich nośniki w postaci kaset VHS - czy ktoś z Państwa jeszcze pamięta takie rozwiązania? Nie kierując się sentymentem, a praktycznymi aspektami - warto było posiadać sporych rozmiarów magazyn do archiwizacji nagrań. Próba wielokrotnego zapisu na nośniku VHS była często niemiłym zaskoczeniem. Jakość obrazu drastycznie malała, pojawiały się przekłamania na obrazie, nośnik taki łatwo mógł ulec awarii. Postęp technologiczny, a co za tym idzie - również i miniaturyzacja - dały nam możliwość zapisu danych na nośniku HDD zwanym potocznie dyskiem twardym. Rejestratory w systemach monitoringu jako urządzenia przetwarzające obraz z kamer posiadają wejście lub wiele wejść do podłączenia takich dysków. Dyski montowane w ich wnętrzu są modelami specjalnie do tego celu przeznaczonymi - są przystosowane do ciągłej, nieprzerwanej pracy, cechuje je również podwyższona odporność na pył i kurz. Są to specjalistyczne nośniki. Również same kamery mogą posiadać dodatkowe miejsce na miniaturowe nośniki pamięci w postaci kart SD. Wracając jednak do historii... Pierwszy dysk twardy skonstruowała firma IBM. Był to dopiero rok 1956! Jego pojemność wynosiła zawrotne 5 MB (składał się z 50 talerzy o średnicy 24 cali), a waga oscylowała w graniach jednej tony!

 

Telewizja przemysłowa - dawniej, a dziś

Dysk IBM 350

Telewizja przemysłowa - dawniej, a dziś

Dysk 1TB WD WD10PURX

 

Przyszłość monitoringu

Proszę pamiętać, że telewizja przemysłowa to tylko jedna z możliwości budowy profesjonalnego systemu dozoru - choć bez wątpienia jest istotnie ważna i niezmiernie popularna. Postęp technologiczny sprawia, że wideonadzór wzbogaca się o inteligentne funkcje, które automatyzują część pracy człowieka. Automatyzacja procesów powoli wkracza w każdą dziedzinę naszego życia i takie funkcje monitoringu jak wykrywanie przekroczenia linii, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, wykrywanie twarzy za jakiś czas nikogo już nie będą dziwić. W przyszłości monitoring będzie zmierzać do całkowitej automatyzacji większości procesów. Docelowo praca wartowników, pracowników ochrony obsługujących telewizję przemysłową będzie coraz bardziej ograniczona, a może kiedyś zostanie nawet całkiem wyeliminowana.

 

Nowoczesny system monitoringu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Sklep i wykonanie MBS Systems 2024r.